מה הגורמים לאוטיזם?

גורמים לאוטיזם

נכון להיום – לא ידועה בוודאות הסיבה שגורמת לאוטיזם. אך ממחקרים שמתבצעים לכל אורך הדרך בתחום עולה כי קיים מנגנון מולטי פקטורלי אשר משלב בתוכו גורמים שונים שיש להם השפעה התפתחות אוטיזם. לצד זאת נערכו מחקרים משפחתיים לצד מחקרי תאומים אשר מחזקים את ההשערה כי יש לאוטיזם מרכיב גנטי. כך שאם אחד התאומים הוא אוטיסט, עולים הסיכויים משמעותית שגם אחיו התאום יהיה אוטיסט. 

המרכיב הגנטי והדומיננטיות שלו

אמנם לאוטיזם יש מרכיב גנטי, אבל זו מסבירה רק כרבע מהמקרים. יש אחוזים קטנים של מקרי אוטיזם בהם קיימת הפרעה כרומוזומלית שהיא זו שאחראית להפרעה, בדומה לתסמונות אחרות כמו אנגלמן, פרדר וילי ותסמונת דאון. יש חשדות כי חשיפת העובר לתרופות מסוימות או לזיהומים נגיפיים מעלה את הסיכוי שהוא יסבול מאוטיזם. כמו כן יש קשר בין מקום המגורים של המשפחה בתקופה בה נולד הילד לבין הסיכוי ללקות באוטיזם. לדוגמה, מגורים ליד עורקי תחבורה סואנים מעלה את הסיכוי ללקות באוטיזם.

גורמים שונים והשערות

כאמור אין כיום ידיעה ברורה באשר לגורמים לאוטיזם. וזה אומר שאי אפשר לצפות או לזהות את הלקות הזו. אלא צריך לבחון כל מקרה לגופו, ולצפות אחר הילד כדי לזהות האם הוא מפתח בעיות התפתחות שונות. לדוגמה, אם הוא אינו יוצר קשר עין בגיל הרך, אם הוא לא משחק כשאר בני גילו, אם הוא מבצע פעולות מסוימות בצורה חזרתית ועוד סימפטומים נוספים, הדברים עלולים להצביע על לקות תקשורת ברמה זו או אחרת.

הטיפול המתאים

אך למען האמת כאשר מאבחנים ילד באוטיזם הגורם אינו משמעותי. כי מה שחשוב כעת זה להציע לו את הטיפול הנכון והמועיל עבורו. ידוע כי ככל שמתחילים לטפל בילד בשלב מוקדם יותר כך התוצאות תהיינה טובות יותר. יש כיום שיטות טיפוליות שונות שכוללות תוספי תזונה, דיאטות מסוימות וכן טיפולים אלטרנטיביים נוספים שהמטרה שלהן היא לקדם את הילד ולשפר את היכולות שלו חרף הלקות שהוא מתמודד אתה. מתברר כי ההשקעה מוכיחה את עצמה, וילדים שטופלו בצורה מקצועית ויסודית בגיל צעיר הגיעו להישגים טובים יותר.

למידע נוסף על טיפול באוטיזם אצל טלי אנגור או בקרו בעמוד הטוויטר שלנו: טלי אנגור.