מחיקת רישום פלילי לבני העדה האתיופית

מחיקת רישום פלילי לבני העדה האתיופית

יוצאי אתיופיה סבלו שנים רבות מגזענות. לפני כשנתיים, בעת מאבק בגזענות נגדם, פורסם דו"ח ועדת פלמור. במהלך הוועדה שהתקיימה, גילו חבריה כי נגד יוצאי אתיופיה קיימים הרבה מאוד כתבי אישום ותיקים פליליים בכמות שגבוהה יחסית לשיעורם באוכלוסייה. ההשערה היא, כי הרבה מתיקי החקירה נפתחו בעקבות אירועים של הפרות סדר ציבורי כגון התקהלות אסורה, הפרעת עבודתם של עובדי ציבור או פגיעות מילוליות בעובדי ציבור וכדומה.

לאור פרסום דו"ח הוועדה, יצאו הנשיא ושרת המשפטים בקריאה לצעירים יוצאי אתיופיה שנשפטו בעבר על הפרות סדר אשר לא התקבלו בגינן עונשי מאסר בפועל או חלופת מעצר, להגיש בקשה למחיקת הרישומים הפליליים ומקבלי הבקשות ישקלו אותן לחיוב מתוך אמונה בתרומתם של הצעירים לחברה הישראלית.

מהו בעצם רישום פלילי?

כאשר אדם מבצע עבירה פלילית כלשהיא ונפתחת עליו חקירה על ידי המשטרה או על ידי כל גוף חוקר אחר, פותחים נגדו גם תיק פלילי ברישומי המשטרה.

בתיק הפלילי מופיע המידע על אותו אדם, העבירות שבהן הוא נחשד, מידע אודות מעשיו, תיקים שממתינים לטיפול ואף תיקים שכבר נסגרו. עבר פלילי עלול להוות מכשול ולפגוע בעתיד מקצועי של אדם ולכן, קיים הליך של מחיקת רישום פלילי על מנת למחוק את כל אותם "כתמים" שקיימים עליו.

הגשת בקשה למחיקת עבר פלילי

חשוב לדעת, כי ברישום פלילי לא קיים חוק התיישנות ולכן הוא לא יימחק לאחר תקופה זו ולפעמים גם אחרי תקופת מחיקה הוא עדיין לא יימחק. לכן כדאי לבדוק את האפשרות של הגשת בקשה למחיקת הרישום הפלילי.

קיימות שלושה דרכים למחיקת רישום פלילי:

  1. להגיש בקשת חנינה לנשיא המדינה ולבקש ממנו שיורה על מחיקת הרישום הפלילי.
  2. לפנות למשטרת ישראל בבקשה שימחקו את הרישום הפלילי.
  3. להגיש בקשה לשנות את הסיבה בשלה סגרו את תיק החקירה, מה שיגרום למחיקת הרישום הפלילי.

הגשת בקשה למחיקת עבר פלילי אינה כה פשוטה כפי שמסתמן מהנכתב לעיל. במידה והוגשה בקשה שלא נומקה היטב מבחינה משפטית היא תידחה על הסף. ובמקרים מסוימים תשמש נגד אותו אדם ותפגע בו. לכן לא מומלץ להגיש את הבקשה באופן עצמאי אלא להיעזר בשירותיו של עו"ד פלילי בבאר שבע.