קלפים טיפוליים

קלפים טיפוליים

כשאנחנו חושבים על טיפול, בפרט טיפול פסיכולוגי, אז התמונה שמצטיירת לנגד עינינו היא מאוד פשוטה, שני אנשים, מטפל ומטופל, יושבים זה מול זה, לעיתים יש אפשרות שהמטפל יושב והמטופל שוכב על הספה, והם מנהלים שיחה, בה המטופל פורס את כל מה שעובר עליו, המטפל שואל שאלות, מעיר הערות, מציע תובנות וכדומה.

אך האמת היא, שאנחנו יכולים למצוא שיטות טיפול נוספות, כאלה שמגובות, כך או אחרת באמצעים שונים. למשל, אנחנו יכולים למצוא שיטות טיפול שמגובות, בין היתר, באמצעות קלפים טיפוליים. מדובר על קלפים ייחודים, עליהם מצוירים דברים שונים, רעיונות שונים, ודרכם אנחנו יכולים להגיע אל תשובות ותובנות שונות.

למשל, ישנם קלפים שיכולים להציע לנו הסבר או משמעות שהפירוש שלהם הוא חרדה, אז אנחנו יכולים לעלות דרך הקלף, מה זו חרדה, כיצד היא משפיעה עלינו, מתי אנחנו מוצאים את עצמנו מתמודדים איתה. כמו כן, לעיתים הקלפים אמורים להציג בפנינו סצנות שונות בחיים, ואז אנחנו יכולים לבחון כיצד אנחנו נתמודד במצבים אלו.

צריך לומר, שימוש בקלפים טיפוליים הוא מאוד נפוץ היום, בפרט בקרב פסיכולוגיים, בוודאי אם מדובר בפסיכולוגים שעובדים עם ילדים. מאחר והרבה פעמים קשה מאוד לגשת אליהם, קשה מאוד לדובב אותם, אז הדרך הטובה לעשות זאת היא באמצעות אמצעים וכלים חיצוניים, למשל, באמצעות קלפים, באמצעות משחקים או באמצעות רעיונות אחרים.

כשאנחנו ניגשים לשימוש בקלפים טיפוליים, עלינו לדעת את המשמעות של הדבר, כלומר, אנחנו צריכים לדעת מה זה אותם קלפים, כיצד אנחנו אמורים להשתמש בהם, יתרה מזו, חשוב שאנחנו נדע, מה התוצאות שאנחנו יכולים ואמורים להפיק מהם. במילים אחרות, עלינו לדעת מה אנחנו יכולים ומה אנחנו עלולים לגלות דרך הקלפים. לכן אנחנו צריכים להיזהר כשאנחנו משתמשים בהם בצורות מסוימות.

נקודה חשובה נוספת שעלינו לזכור, קלפים מסוג זה אינם מהווים תחליף לטיפול פסיכולוגי או לשיחה בכלל. מדובר באמצעי, בכלי, לא במטרה, ובוודאי לא בדבר היחידי שאמור לשמש אותנו. אנחנו צריכים למצוא עוד דרכים בשביל להשיג את התוצאות שאנחנו מבקשים להגיע אליהן בשביל להתקדם בטיפול.