למה מתכוונים שמדברים על התחדשות עירונית

למה מתכוונים שמדברים על התחדשות עירונית

התחדשות עירונית היא שם כללי לתהליך בו אזור עירוני מדורדר משתקם וחוזר להיות חלק מרקמה עירונית פעילה וטובה.

כדי לעזור לתהליך זה להתרחש חוקק החוק : הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, התשע"ו-2016, במטרה לקדם ולעודד את הפעילות להתחדשות עירונית בכל רחבי הארץ. הרשות מובילה את תחום ההתחדשות ומסייעת הן במימון ובהדרכה מקצועית לדיירים והן בחקיקה ובפיתוח כלים וחקיקה.

כשמדובר בארץ על תחום ההתחדשות העירונית בישראל, מדובר בעיקר על פרויקטים של אנגלאינווסט עם פינוי בינוי ותמ"א 38. זהו הוא תחום חדש יחסית בארץ.

תכנית המתאר הארצית מס' 38 המוכרת לכולנו בקיצור הנפוץ והשגור בפי הישראלים של ימינו בשם תמ"א 38.

מדינת ישראל נקטה בצעדים גדולים כחלק מההיערכות לרעידות אדמה חזקות. אחד הצעדים המשמעותיים הוא תכנית המתאר הארצית מספר 38. תכנית המתייחסת לכל שטח מדינת ישראל וקובעת כי מבנה למגורים או לכמה מטרות אחרות שיעמוד במספר קריטריונים, יכול לזכות בבונוסים משמעותיים במיוחד.

התפוצה של תוכנית זו בארץ

עד כה, במדינת ישראל אותרו מעל למיליון דירות בבנייני מגורים שצריך לבצע חיזוק משמעותי ליסודותיהם של בניינים אלה. תכנית תמ"א 38 חלה על מבנים שההיתר לבנייתם הוצא לפני ה-1 בינואר 1980, חוץ ממספר מבנים אותם פטר התקן הישראלי לרעידות אדמה מתוכנית זו.

היזמים והדיירים נהנים מהתוכנית תמא 38

היזמים נהנים מהטבות משמעותיות, שהרי היזמים מקבלים זכויות בנייה לבניין הקיים אשר מאפשרות בניית דירות נוספות בקומות מעל גג הבניין הנוכחי. כך ניתן יהיה להשכיר או למכור את הדירות החדשות שיהיו שייכות לקבלן וכך יהפוך הפרויקט למשתלם כלכלית ליזם העבודה

הריסת הבניין ובנייה מחדש

במקרה של פרויקט פינוי בינוי הכולל הריסת הבניין ובנייה מחדש של הבניין מאפס למאה, היזם יקבל  זכויות רבות יותר שמתבטאות בזכויות לבניית בניין חדיש שכולל כמובן דירות לבעלי הדירות של הבניין שנהרס, בנוסף לדירות חדשות אותן יוכל היזם לבנות בבניין החדש, ולמכור אותן.

פינוי בינוי

פינוי בינוי הוא סטטוס לשטח עירוני שהוחלט להרוס את בתי המגורים שבו, ולבנות במקומם בנייני מגורים חדשים. משרד הבינוי רשאי להכריז על שטח כעל מתחם פינוי בינוי. פינוי בינוי הוא הפתרון לבעיות הנגררות בעקבות תהליך הפרבור. מדיניות זו פותחה בעקבות אי היותם של השטחים הטובים למגורים ובנייה מחוץ לערים.