מה זה סדציה ולמה זה נועד?

טיפולי שיניים בהרדמה כללית

כשאנו פונים אל רופא שיניים לשם קבלת טיפול, לעיתים ובמקרים מסוימים הוא יציע לנו טיפולי שיניים בהרדמה כללית, ולכך יש כמה סיבות. אז מה זה סדציה ולמה זה נועד?

טיפול תחת הרדמה כללית

לרוב אנו מורגלים לטיפול שיניים כאשר הרופא מזריק לנו זריקת הרדמה מקומית בכדי שלא נחוש בשום כאב. אולם ישנם גם מקרים בהם יש לבצע את ההליך באמצעות סדציה, משמע הרדמה כללית או טשטוש. במקרים אלה יהיה נוכח בחדר הטיפולים לא רק רופא השיניים אלא גם רופא מרדים, כמו בכל ניתוח אחר המצריך סדציה.

מדוע יש צורך בסדציה?

במהלך טיפולי שיניים מורכבים, למשל השתלת שיניים ביום אחד, נדרשת הרדמה כללית בכדי למנוע מהמטופל כאבים, כאן מדובר בכאב הן במהלך הטיפול והן לאחריו. בנוסף, טיפול באמצעות סדציה ימנע מהמטופל לזוז בזמן הטיפול, וכמו כן ניתן כך גם להרפות את שרירי הלסת.

נוכחות רופא מרדים

במהלך טיפול השיניים יהיה נוכח כל העת בחדר רופא מרדים, כל זאת מתחילת הליך ההרדמה ועד סוף הטיפול, תפקידו לעקוב אחר מצבו של המטופל, לעיתים יש להוסיף חומר מרדים.

לאחר מכן מעבירים את המטופלים לחדר התאוששות. תפקידו העיקרי של רופא מרדים הוא ללוות את ההליך מתחילתו ועד סופו, כאשר הוא כל העת הוא עוקב אחר מצבו של המטופל, בכדי לוודא שהכל תקין.

סוגי סצדיה

טשטוש – באמצעות טשטוש ניתן להזריק לווריד תרופות, המטופל כן ימצא בהכרה, אולם הוא יחוש מעורפל.

הרדמה כללית – כאן כבר מדובר במטופל אשר מזריקים לו תרופות היישר לווריד, והוא נמצא במצב של איבוד הכרה, תחת ניטור רציף של הרופא המרדים. גם כאן לאחר הטיפול המטופל יועבר לחדר התאוששות. יש לציין כי הסיכונים הינם ממינימליים.