מהו משבר זהות ואיך מתמודדים איתו?

משבר זהות

המאמר באדיבות יואב אריה לוי

משבר, למשל מחלה קשה, תאונה, התמודדות עם אובדן של אדם אהוב, פיטורים וכדומה הינו אירוע משנה חיים אשר כל אדם עובר במהלך חייו ונאלץ להתמודד איתו. אירועים טראומתיים הינם אירועים אשר מטלטלים את האדם וגורמים לו פעמים רבות להתחיל להתבונן על החיים שלו, על העולם, על האנשים הסובבים אותו וכדומה בצורה אחרת, מנקודת מבט שונה.

מהו משבר זהות?

אריק אריקסון, פסיכולוג, תיאורטיקן ופסיכואנליטיקאי אשר עומד מאחורי תיאוריית השלבים, הגדיר משבר זהות כחלק משמעותי בתהליך ההתפתחות של האדם. במהלך חייו נאלץ האדם להתמודד עם קונפליקטים שונים המאלצים אותו למצוא איזון בין הצרכים האישיים שלו לדרישות החברה. בכל שלב הקונפליקט הוא אחר ומציאת דרך האמצע מקנה לאדם כלים שונים המאפשרים לו התמודדות טובה יותר עם קונפליקטים ומשברים שיבואו בעתיד. 

אילו סוגים של משבר זהות קיימים?

משבר זהות יכול להיות במגוון נושאים ותחומים כמו למשל גיל ההתבגרות בו הנער או הנערה נמצאים בשלב של מעבר מעולם הילדים לעולם המבוגרים, זהו שלב אשר מלמד אותם בסופו של דבר לגבש את הזהות שלהם מבחינה אישית, מינית, השקפת עולם ועוד. ניתן לחוות משבר זהות בתחום המקצועי למשל אחרי מספר שנים בהם האדם עבד בתחום מסוים הוא מתחיל לשאול את עצמו האם זה התחום בו הוא רוצה לעסוק או מקום העבודה בו הוא רוצה להישאר, או משברים בתחום המשפחתי, הדתי, המיני.

איך נכון להתמודד עם משבר זהות?

פעמים רבות התמודדות עם משבר זהות מתחילה כאשר האדם מנסה להתמודד לבד עם המשבר על ידי כלים ומיומנויות אותם רכש במהלך החיים, אך יש מקרים בהם מומלץ לפנות לאיש מקצוע אשר יעזור בהתמודדות עם המשבר הנפשי, הכל תלוי בעוצמת המשבר ובאדם עצמו.