איזה עונש מקבלים על שימוש עצמי בסמים?

שימוש עצמי בסמים

החוק במדינת ישראל קובע כי על כל אזרח חל האיסור על שימוש בסמים מסוכנים. החוק אוסר על שימוש, החזקה, ייצור, הפקה או סחר של כל סם הנחשב בפקודת הסמים המסוכנים. הסמים המסוכנים נחשבים גם כסמים קלים כמו חשיש או קנאביס וגם סמים קשים יותר כמו הרואין או קוקאין. חוק פקודת הסמים אינה עושה הפרדה בין סמים קלים וסמים קשים, והאיסור חל על כל סוג של סם.

פקודת הסמים כן עושה הפרדה בין ההגדרה של צריכת סם כלשהו שהוא לשימוש עצמי, לבין החזקת סם לצורך הפצה או מסחר. לכן, העונשים על כל עבירה הם שונים בתכלית כאשר שימוש עצמי נחשב כעבירה קלה עם עונש מופחת ושימוש לצורך הפצה או מסחר נחשב חמור יותר ויכול להגיע עד 20 שנות מאסר.

הסתבכתם בשימוש בסמים? צרו קשר עם עורך דין גיל באיער

מדיניות אי הפללה

בשנים האחרונות מדינת ישראל החליטה להקל על אנשים המשתמשים בסם מסוג קנאביס לשימוש עצמי. אם בעבר היה נהוג להתייחס לאנשים אלו כמשתמשים בסמים אסורים על פי פקודת הסמים, ללא הבחנה בין שימוש בסמים קלים לסמים קשים, כיום מדיניות אי הפללה מקלה יותר על משתמשי הקנאביס.

החוק החדש קובע כי אנשים שיתפסו כשברשותם סם קנאביס בכמות של עד 15 גרם, ייחשבו כמחזיקי קנאביס לשימוש עצמי ולא יפתחו נגדם הליכים פליליים אלא הם יקבלו קנסות מנהליים בלבד. רק בפעם הרביעית שאותו אדם נתפס עם כמות זהה של קנאביס לשימוש עצמי, יתחיל נגדו הליך פלילי ואפשרות של הגשת כתב אישום ויהיה עליו להתחיל לדאוג מתי נסגר תיק פלילי על שמו.

שימוש עצמי בסמים – כיצד קובעים ומהו העונש על כך

באופן כללי העונש על שימוש, החזקה, ייצור והפקה של סמים מסוכנים נקבע על פי הכמות שנתפסה על אדם. לכל סוג סם נקבעה כמות שונה המגדירה אותה כשימוש עצמי או לצורך מסחר או הפצה. לאחר שאדם נתפס עם כמות העולה על כמות לשימוש עצמי, בית המשפט קובע באופן אינדיבידואלי האם הכמות היא אכן לשימוש עצמי כמו שקובע האדם או למטרת סחר, הכל תלוי בחייו של האדם, עברו הפלילי ועוד ולכן כל מקרה נבדק לגופו.