מה עושים במקרה של וירוס כופר?

וירוס כופר

וירוס כופר אולי פחות מפחיד לעומת חטיפה למטרות כופר, אך למעשה מדובר באיום עסקי ממשי ומוחשי. נסביר מה כדאי לדעת ואיך מתמודדים.

מה בדיוק קורה כאן

וירוס כופר הוא סוג של תוכנה זדונית, שיודעת לזהות קבצים חשובים או מערכות חיוניות. הוא יכול לתקוף מחשבים אישיים, פוגע ברשתות ארגוניות ויכול להשפיע גם על מכשירים ניידים על סוגיהם השונים. הוירוס נועל את יכולתו של המשתמש המורשה לקבל גישה לקבצים ולמערכות כאשר האחראים לכך משאירים הודעה שדורשת תשלום תמורת הסרת ההצפנה שחוסמת את הגישה.

האם יש דרך להתגונן פני וירוס כופר

תקיפה שנעשית על ידי וירוס כופר יכולה להגיע דרך מקורות שונים. לדוגמא, הורדה של קובץ מאתר אינטרנט, המתחזה לאתר אחר. פתיחת קישור שהגיע למחשב או לנייד, במייל או בהודעה. הורדה של קובץ נגוע, מהתקן נייד.

לרוב, החדירה מתחילה בפתיחה של קובץ שהגיע במייל. ולכן, דרך טובה להתגונן היא קודם כל להיזהר ממיילים לא מוכרים. בכל מקרה של חשד לכך שנפחתם קורבן לוירוס מסוג זה, מומלץ שלא לנסות לפתור את הבעיה באמצעות פעולות שיכולות להזיק. בעזרת מערכות אבטחה ואנטי וירוס מעודכנות ניתן להתגונן מפני חלק ניכר מהוירוסים הללו. הרבה ווריאציות חדשות מהוות למעשה שינוי קטן של וירוס קיים.

מה עושים אם נדבקים?

במידה ונפלתם קורבן לוירוס כופר, יש מספר פתרונות שיכולות לעבוד. לדוגמא, אם אתם עובדים עם מחשוב ענן ויש לכם גיבויים שוטפים, ניתן לבצע הסרה של הוירוס ולאחר מכן לשחזר את המידע והקבצים הרצויים. מומחי מחשבים מסבירים כי קיים מאגר מקובל של מפתחות, שמסוגל לבצע שחזור ולשחרר את המערכות החשובות מפני ההצפנה הזדונית. זה לא יעיל ב-100 אחוז מהמקרים אבל במקרים רבים – בהחלט כן.