סימנים מוקדמים לאוטיזם

טיפול בהפרעת קשב וריכוז אצל ילדים

המאמר באדיבות ME- Mental Experts

בדיקות ההיריון המוצעות כיום הן בדיקות מתקדמות מאוד, אשר בכוחן לגלות לא מעט מחלות גנטיות ושאינן גנטיות. אולם, ישנן תסמונות אשר אינם יכולות עדיין להתגלות בבדיקות ההיריון המוצעות כיום, מתקדמות ככל שיהיו. אחת התסמונות שלא ניתן לגלות כיום בבדיקות הריון קרויה: אוטיזם. אוטיזם מהווה כשל נוירולוגי אשר גורם לסובלים מהאוטיזם לפתח הפרעות בתחום התקשורת הבינאישית ובתחומי העניין שלהם אשר לרוב יהיו מצומצמים ולעיתים חריגים.

מהו אוטיזם

כאמור, אוטיזם היא לא מחלה שניתן לאבחן במהלך ביצוע בדיקות ההיריון השגרתיות. תסמיני האוטיזם מתחילים להתגלות החל מגיל שנה. ישנם אנשי מקצוע אשר טוענים כי ניתן לזהות תסמינים לאוטיזם כבר כאשר התינוק בן כמה חודשים, אך אבחון ממשי לאוטיזם יתקבל בדרך כלל רק אחרי גיל שנה. אוטיזם מהווה כשל נוירולוגי אשר בגינו האדם יסבול מרצף של התנהגויות וקשיים הנובעים מקשיים בתחום התקשורת ותחומי עניין מצומצמים. הלוקים באוטיזם, אינם מפתחים כולם את אותו סוג קשיים או הפרעות באותה הרמה. הספקטרום האוטיסטי הוא רחב ובעוד שיש אוטיסטים בתפקוד גבוה אשר יצליחו לחיות באופן עצמאי, ישנם אוטיסטים אשר תמיד יזדקקו לסיוע. לאוטיזם אין תרופה, אך לגילוי מוקדם ישנה חשיבות. כאשר מגלים אוטיזם בגיל צעיר ומתחילים לטפל באופן מידי, לרוב הדבר ישפיע על מצבו של הלוקה באוטיזם.

תסמינים לאוטיזם

כאמור, ניתן לזהות תסמינים לאוטיזם החל מגיל שנה. בגיל שנה התינוק אמור להתחיל להביע את רצונותיו באופן מילולי או באופן לא מילולי. תינוקות אשר לוקים באוטיזם לרוב יגלו קושי בתחום התקשורת. ישנם כמה תסמינים שיכולים להדליק נורה אדומה ושבגינם כדאי לגשת לבדיקת התפתחות עם הפעוט:

 1. הפעוט לא חוזר על הברות בגיל שנה
 2. הפעוט איננו מנופף לשלום
 3. הפעוט איננו מוחא כפיים
 4. הפעוט איננו מוסר כדור
 5. הפעוט משחק באופן חזרתי במשחק ובאופן לא שגרתי כגון: מסובב את גלגל האופניים
 6. הצמדות לדפוסים וקושי לחרוג משגרה קבועה
 7. התפרצויות זעם
 8. קושי בוויסות חושי
 9. פעוט אשר איננו משתף את הוריו או את הסובבים אותו בהצלחות או רגשות שלו
 10. פעוט אשר מנופף בידיו או מבצע תנועות חזרתיות באופן תדיר
 11. פעוט אשר מאחר בדיבור ואיננו מפצה על כך בהבעת רצונו באופן בלתי מילולי הכולל שימוש בג'סטות.

קראו גם על: טיפול בהפרעת קשב וריכוז אצל ילדים