משחקי התפתחות לפעוטות – למה זה חשוב בעצם?

משחקי התפתחות לפעוטות הם בעלי חשיבות גדולה שכן הם תורמים רבות לכל הקשור אל ההתפתחות השכלית, הרגשית, החברתית והחושית של הפעוט.

חשיבות משחקים בחייו של הפעוט

המשחק הינו בעל תפקיד חשוב בחייו של האדם מרגע הולדתו, שכן יש לו תפקיד מרכזי בפיתוח הלמידה וההסתגלות. חשוב לקנות לפעוטות משחקי התפתות תפקודיים שכן הפעוט ישתמש בחמשת החושים ובתנועה בכדי  להכיר את העולם סביבו ומשחקים אלו יעזרו בכל הקשור אל אימון מערכת העצבים של הפעוט, איברי גופו ושריריו. 

כבר מגיל ארבעה חודשים תינוקות מתחילים לשחק עם חפצים בידיהם. בשלב זה של חייהם הם מתעניינים בתנועה אותה הם מבצעים עם היד (שליחת יד אל החפץ), הם חוזרים על קולות ותנועות אותם הם שומעים (חיקוי), יתנסו במרקמים שונים, ריחות וטעמים והאבחנה השמיעתית שלהם תתפתח על ידי כך שהם יצליחו להבין שקיימים צלילים נפרדים. משחקי התפתחות לפעוטות הם בעלי חשיבות רבה וזאת משום שהם משפיעים על הרובד המוטורי, שכלי, רגשי וחברתי של הפעוט. למעשה, ניתן לומר שמשחקי התפתחות הם בגדר חובה בכל בית בו יש פעוט.

הבחירה הנכונה – צעצועי ומשחקי התפתחות לפעוטות

חשוב לבחור משחקים וצעצועים  אשר מתאימים לשלב התפתחותו של הילד שלכם. חשוב שתבחרו צעצועים המתאימים לגודל כף ידם של הפעוטות ולגיל שלהם. צעצועים בצבעי יסוד וזאת על מנת שהפעוט ילמד להבדיל בין הצעצועים השונים ביתר קלות. חשוב שמשחקי ההתפתחות יתאימו  לרמת הביצוע של הפעוט ושהם יעוררו את החשק שלו לשחק בהם, כלומר יש לבחור צעצועים המניעים לפעולה מצד הפעוט.

.

בין אותם צעצועים ומשחקי התפתחות לפעוטות

אותם ניתן למצוא ברוב הבתים בישראל נמנים אוניברסיטה לתינוק, כל מיני סוגי צעצועים אורקוליים, צעצועים לעגלה ולמיטה, צעצועים מעודדי זחילה וצעצועי למידה לתינוקות כמו למשל פעלולונים הכוללים השחלת כדורים, ספרי בד לתינוקות, מגדל טבעות, קוביות רכות לתינוק, דובי התאם צורה ועוד.