משחקים בגישה מונטסורית – מה זה אומר?

משחקים בגישה מונטסורית

יצר הסקרנות קיים אצל כל אדם כבר מגיל ינקות, ולכן תינוקות ופעוטות מנסים לחקור את העולם החדש שנגלה סביבם בהדרגה באמצעות הפה, ידיים, עיניים ועוד חושים אחרים שהם נעזרים בהם כדי ללמוד יותר. אחת מהדרכים הטובות ביותר לעודד את הקטנטנים לחקור דברים היא באמצעות הנגשת משחקים וצעצועים איכותיים ובטיחותיים לגילם, ביניהם נמצאים גם משחקים מונטסוריים המושלמים לחקר ולמידה עצמאית של הילדים.

מהי הגישה המונטסורית?

משחקים מונטסוריים אלו משחקים שפותחו כחלק מהגישה המונטסורית, שזוהי גישה חינוכית-לימודית שהתפתחה כבר לפני מאות שנים על ידי הרופאה מריה מונטסורי. גישה זו מעודדת את עצמאותם של ילדים כבר מגילאים קטנים, כך שהם לומדים כיצד להתקיים בעולם באמצעות הטבע האמיתי שלהם. על פי מאפייני גישה זו, על כל ילד לגדול, להתחנך ולהתפתח בהתאם לבחירה החופשית שלו ולא לפי שההורים/מורים מחנכים אותו להתאים עצמו לסביבה וחיי חברה מסוימים.

בדרך הזו כל ילד לומד כיצד להביא את עצמו לידי ביטוי, לגדול להיות אחראי אך גם עם סיפוק והגשמה עצמית, ובסופו של דבר הוא יוכל לתרום לעיצוב החברה והסביבה המקיפה אותו בצורה הנכונה והטובה ביותר.

הזמינו קשת מונטסורית אונליין >>>

סוגים של משחקים בגישה מונטסורית

כיוון שהגישה המונטסורית מאמינה כי התפתחות הילד מושפעת מהטבע הפנימי שלו ולא מגורמים חיצוניים, כמו מבוגרים אחראיים הנמצאים סביבו בבית/מסגרת חינוכית, גם המשחים שהילד משחק איתם צריכים להיות מתאימים למאפייני גישה זו. לכן ניתן למצוא משחקים בגישה מונטסורית המעודדים את הילדים לפתח את הדמיון, ליצור, ללמוד ולחקור בצורה עצמאית ועל פי הרצון האישי והחופשי של כל ילד.

היכן ניתן למצוא משחקים מונטסוריים לילדים?

בכדי למצוא משחקים המעודדים את פיתוח העצמאיות של הילדים, מומלץ לרכוש צעצועים מונטסוריים מחנויות משחקים המתמחות בכך ומציעות צעצועים איכותיים עשויים עץ וכוללים שלל אפשרויות משחק ודמיון.