מה השלבים בהליך פשיטת רגל?

בקשה לפשיטת רגל

הליך פשיטת רגל הינו הליך משפטי המוסדר בבית המשפט המחוזי וכולל מספר שלבים אותם נמנה במאמר זה. קריאה נעימה!

שלב 1 – בקשה לצו פשיטת רגל

ההליך תמיד יתחיל על ידי קבלת צו לפשיטת רגל, קרי, 'פתיחת הליכי חדלות פירעון ושיקום כלכלי'. אם סכום החובות גדול מ- 150 אלף ₪ הכונס הוא זה שהיה אחראי על מתן הצו. אם הסכום קטן מ – 150 אלף ₪ ניתן לפנות להוצאה לפועל על מנת שאלו יתחילו עם תהליך פשיטת רגל. בקשת הצו יכולה להיות על ידי פשוט הרגל, הנושה של פושט הרגל או עו"ד פשיטת רגל. ניתן להגיש את הבקשה ידנית או אונליין.

שלב 2 – בדיקות הגבלות ומינוי נאמן

לאחר קבלת הצו מתחילים לבדוק את מצבו הכלכלי של האדם החייב כספים. כאשר חקירה זו מתנהלת החייב לא יוכל לצאת מהארץ, תהיה לו מגבלה על פתיחת חשבונות בנק, הוא יהיה מוגבל בכל הקשור אל משיכת צ'קים, הוא יהיה מוגבל  בשימוש בכרטיסי אשראי ואם החוב שלו הינו גבוה יותר מ – 150,000 אלף ₪ הוא יצטרך להגיש דו"ח הכנסות והוצאות. בתקופה זו נאמן ינהל את כל ההליך ואנשים להם הוא חייב כסף יוכלו להצהיר על חובות ואילו הנאמן יחליט האם הם יקבלו כסף מקופת הנשייה.

שלב 3 – צו לשיקום כלכלי

בשלב הקודם הנאמן יכין דו"ח שמטרתו בדיקת מצבו הכלכלי של האדם שמוכר כפושט רגל. לאחר מכן הוא יגיש את הדו"ח  ללשכת הוצאה לפועל או לממונה על חדלות פירעון ואילו זה יעבור על הנתונים שהוצגו על ידי הנאמן והוא יגבש תכנית לשיקום החייב. תכנית זו תכלול פריסת חובות של החייב. לאחר בחינת התכנית, בית המשפט ייתן לפושט הרגל צו לשיקום כלכלי בדמות הפטר מיידי או  שמגבלות שונות ימשיכו לחול עליו ל – 3 שנים ואם הוא יעמוד בכל התנאים הוא יקבל הפטר לאחר שנים אלו.

אולי יעניין אותך גם מידע על  מחיקת חובות