פחד קהל – איך להתמודד עם זה?

איך להתגבר על פחד קהל

פחד קהל הינו פחד מסיטואציות שבהן האדם נאלץ לדבר מול אנשים אחרים, כאשר ה"קהל" יכול להיות 30 אנשים ומעלה או ארבעה אנשים. קראו בהרחבה על איך להתגבר על פחד קהל?

לא תמיד ניתן לדעת מהו המקור של פחד הקהל, אך הוא כן יכול לנבוע מחוויות שליליות שהאדם חווה בעמידה מול קהל ומחוויות חברתיות שליליות. יש לציין שהאדם לא חייב לחוות את החוויות השליליות על בשרו וגם חשיפה למצב שבו אדם אחר עמד מול קהל וזכה לביקורות שליליות יכולה לגרום להתעוררות של פחד הקהל. גם הימצאות ליד אדם קרוב שסובל מפחד קהל יכולה להשפיע וגם נטיות מולדות יכולות להיות גורם לפחד קהל. 

פחד קהל יכול לבוא לידי ביטוי בדרכים שונות: באופן התנהגותי או מחשבתי, פיזי או רגשי. ננסה להסביר מעט על דרכי הביטוי הללו.

דרכי ביטוי של פחד קהל

במקרה שהפחד הוא רגשי, יחוש האדם פחד חזק במידה שיהיה עליו לדבר מול קהל או בשלבים הקודמים לעמידה מול הקהל. תחושות החרדה או הפחד יכולות ללוות אותו זמן רב טרם מועד העמידה מול הקהל.

 במידה שהפחד הוא פיזי, עשוי האדם לסבול מקשיי נשימה, הסמקה ורעד. סימנים פיזיים נוספים שיכולים להופיע הם: הזעה ודפיקות לב מהירות.

אם הפחד הוא קוגניטיבי, עשוי האדם לשקוע במחשבות שליליות שיחזקו את הפחדים שלו. המחשבות השליליות יכולות להופיע גם לפני המועד שבו עליו לדבר מול הקהל וגם בזמן שבו הוא נמצא על הבמה ומדבר מול הקהל. הסובל מפחד הקהל עשוי לדמיין את עצמו טועה ואת הקהל לועג לו ולחשוב שהאנשים שנמצאים מולו לא מקשיבים לו ושופטים אותו.

במידה שהתפחד הוא התנהגותי, עשוי האדם להתנהג באופן שלא משרת אותו, כמו למשל: להתכונן לעמידה מול הקהל במשך שעות ארוכות, עד כדי פגיעה בצרכים הבסיסיים שלו.

 האדם גם עשוי לעמוד מול הקהל ללא תזוזה בשל חשש שהקהל יבחין בכך שהוא רועד, התוצאה של ההתנהגות תהיה שהאדם יראה נוקשה מאוד והדבר יפגע באיכות ההרצאה. יש לציין שגם הימנעות מעמידה על הבמה היא דרך התמודדות.

> ראו מידע ופרטים נוספים על קורס אונליין לדיבור מול קהל!