זכויות יוצרים ופארודיות איך זה עובד

זכויות יוצרים ופארודיות

זכויות היוצרים נועדו להגן על הבעלים החוקיים של יצירות שונות וביניהן יצירות מוזיקליות, ספרותיות, אדריכליות ועוד. החוקים המגנים על זכויות היוצרים קובעים שעל מנת לעשות שימוש ביצירה מקורית הנמצאת בבעלות בזמן הווה איננה מתאפשרת ללא קבלת אישור מהבעלים של היצירה. בישראל תביעה בגין הפרת זכויות יוצרים יכולה להוביל לקבלת פיצויים גם ללא הוכחת נזק.

זכויות יוצרים ופארודיה

פארודיה הינה ביצוע שימוש ביצירה מקורית תוך כדי ביצוע שינויים על מנת לבקר את היצירה, להביע התנגדות או לצרכי בידור. מכיוון שהפארודיות שומרות על מאפיינים רבים מהיצירה המקורית, בעיקר על מנת שהקשר בינן יהיה ברור, עולה השאלה כיצד מתייחס חוק זכויות יוצרים בנושא פארודיות. בנוסף, לא פעם תובעים בעלי זכויות היוצרים את מבצעי הפארודיות וזאת מפני שהפארודיות מרבות לגחך על היצירה המקורית ולעיתים לקרוא להשמיץ אותה.

קראו גם על עריכת פטנטים

כיצד זה בכל זאת מתאפשר?

בישראל, מאז שנת 2007 מתיר החוק לעשות שימוש ביצירות מקוריות לצרכי שימוש הוגן מבלי לקבל על כך אישור מבעלי היצירה. שימוש הוגן יכול להיות לצרכי דיווח עיתונאי, מחקר, סקירה וכמו כן לצורך הבעת ביקורת (ועוד שורה ארוכה של שימושים). מכיוון שהפארודיות לא פעם משמשות ככלי להבעת ביקורת על היצירה המקורית, החוק הישראלי מאפשר זאת אך יש לציין שסעיף הביקורת בחוק הישראלי בנושא שימוש הוגן עבר תקדימים ודיונים רבים.

בשנים האחרונות חוקק באירופה חוק המאפשר ליוצרי הפארודיות חופש רחב יותר בשימוש ביצירות מקוריות ללא סכנה ממשית שבקבלת תביעה בדבר הפרת זכויות יוצרים. יחד עם זאת, ישנם כמה סייגים היכולים להוביל לביטול ההגנה המקנה ליוצרי הפארודיות הגנה על ידי החוק. כאשר הפארודיה הינה בעלת אופי מפלה או פוגעני לדוגמא, חשופים יוצרים הפארודיה לתביעה בגין הפרת זכויות יוצרים. (כמו העתקת פיתוח פטנט למשל).

פארודיות ברשת האינטרנט

כאמור, פארודיה יכולה להיות גם סרטון פשוט של אדם פרטי המפורסם ביוטיוב. אתר יוטיוב מכיל מנגנונים על מנת למנוע הפרת זכויות יוצרים ובמידה וסרטון שלך זוהה כמפר זכויות יוצרים ישנה האפשרות לערער על כך על ידי הזכות שבשימוש הוגן.