ספירת העומר: מה מותר ומה אסור?

ספירת העומר

בערב פסח, כידוע, מתחילה תחילת העומר והיא מסתיימת בחג שבועות, כעבור 49 יום (שבעה שבועות). במהלך תקופה זו נהוגים מנהגי אבלות שעל כל יהודי מאמין לקיים.

מה מותר ומה אסור לעשות במהלך תקופה זו?

לפני שנסביר בדיוק מה מותר ומה אסור, אנחנו ממליצים, בדקו את לוח ספירת העומר באתר כיפה, על מנת לדעת בדיוק מתי היא מתחילה ומתי היא מסתיימת. אומנם מבחינת הלוח העברי מדובר על מועדים קבועים, אך מן הסתם, מבחינת הלוח הלועזי זה שונה. כמו כן, צריך לקחת בחשבון, שבחלק מהמקרים, ההשפעה של האיסורים והדברים המותרים, היא לא רק עלינו אלא גם על הסביבה וזה מקרין גם עלינו, כפי שנוכל לראות בהמשך.

מה הם מנהגי האבלות העיקריים בתקופה זו?

ישנם כמה מספר מנהגי אבלות עיקריים למשך תקופה זו:

  1. אסור לשאת אישה ועל כן במהלך תקופה זו אסור לקיים חתונות. זו גם הסיבה שזוגות צעירים נוהגים לקבוע את תאריך החתונה בחג שבועות או מיד אחריו.
  2. אסור להסתפר או להתגלח, ולכן נוכל לראות אנשים מאמינים בתקופה זו מגדלים זקנים. בקרב מאמינים רבים נהוג לעשות את מנהג "החלקה" לילדים בל"ג בעומר, אז מותר להסתפר.
  3. אסור לשמוע שירים ומן הסתם גם אסור לשיר.
  4. אסור לריקוד ולצאת במחולות בשום צורה שהיא.

צריך לציין, הקהילות היהודיות רואות את מנהגי האבלות בצורות שונות. למשל, בקרב עדות ספרד, נהוג להתאבל לאורך כל התקופה, בזמן שאצל האשכנזים נהוג לקיים את האבלות במשך כל התקופה, מלבד ל"ג בעומר, אז נהוג להקל. כמו כן, בקרב עדות אשכנז ועדות ספרד, יש מנהגים ספציפיים בהם זה נקבע על מסורות קדומות וכן על פי דעת רבנים.

מנהגים ייחודים של העדות השונות

מעבר למה שציינו, הרי שיש דברים מסוימים שכל עדה קבעה לעצמה, למשל, יש עדות בהן אסור ללבוש בגדים חדשים במהלך תקופה זו, יש עדות שאסור לעבור במהלך תקופה זו לדירה חדשה, וכמו כן, נהוג לקרוא פרקי אבות בימי הספירה, כולל בבית הכנסת בשבתות.