מה ההבדל בין מיופה כוח לבין אפוטרופוס?

ייפוי כוח

ישנם מושגים משפטיים מסוימים אשר לעיתים נשמעים דומים למדי אך טמונים ביניהם הבדלים מהותיים שיכולים להיות מאוד מבלבלים. כך למשל, מושגים כגון מיופה כוח ואפוטרופוס. מדובר בשני מושגים מאוד שכיחים לשימוש בשיח המשפטי, ואף על פי שלעתים נדמה שהפירוש שלהם דומה, זה לא המצב. במאמר זה נלמד מעט על ההבדלים שבין השניים.

מה זה מיופה כוח ומה המשמעות של ייפוי כוח מתמשך?

מיופה כוח זה אדם שקיבל מגורם אחר, בין אם זה בן משפחה, חבר, מעסיק או כל גורם אחר, אפשרות לבצע פעולות בשמו. אלו יכולות להיות פעולות בנקאיות, מנהליות, ואחרות. בתוך מושג זה, קיים גם מונח נוסף. ייפוי כוח מתמשך הוא אמצעי משפטי שמאפשר תהליכים ארוכי טווח, מבלי שיהיה צורך בחתימה או כל דבר אחר, של הגורם שעבורו מבצעים את הפעולה. למשל, אם אנחנו מתגוררים בחו"ל ויש לנו נכס בישראל, יש לנו אפשרות לתת ייפוי כוח מתמשך לאחד מבני המשפחה שלנו, והוא יכול להחליט כיצד לנהוג עם הנכס. כל החלטה שלו תהיה מקובלת מבחינה משפטית, על פי תנאי המסמך של ייפוי כוח שהענקנו לו. באופן כזה, לא צריך להטריד אותנו לגבי כל עניין ועניין שקשור לכנס.

מה זה אפוטרופוס ובמה הוא שונה מיפוי כוח?

אפוטרופוס הוא אדם שרשאי לקבל החלטות עבור גורם מסוים. זה יכול לקרות בשני מצבים. מצב אחד, אם מדובר בקטין מתחת לגיל 18, ככל הנראה יהיו אלה ההורים שלו או כל מי שבית המשפט ממנה בתור אפוטרופוס עבורו. אם מדובר באדם מעל גיל 18, מלבד הוריו (או ילדיו במקרה ומדובר באדם מבוגר), זו יכולה להיות גם המדינה בתנאים מסוימים.

השוני נובע מעצם העובדה שייפוי הכוח במקרים רבים מתעסק בעניין ספציפי ואפוטרופסות מתייחסת לכל דבר. היבט שני לשוני ביניהם הוא שייפוי כוח ניתן בשיקול דעת, ברצון חופשי, ועוד אפוטרופסות זה עניין משפטי שניתן כאשר מדובר באדם שאיננו יכול לקבל החלטות בעצמו, בין אם זה בגלל מצבו הפיזי או המנטאלי.