נחש ארסי בישראל, כך תזהו אותו

לוכד נחשים בתל אביב שלא תצטרכו לברוח סביב סביב

על הנחש מוטלת קללת עולם והוא תמיד יהיה אויבו של האדם. בעקבות קללה זו, נחשב הנחש לבעל החיים הכי פחות ידידותי מבין כל בעלי החיים הקיימים על פני כדור הארץ. כידוע, ישנם הרבה מאוד הבדלים בין סוגי הנחשים השונים כאשר ההבדל המהותי ביותר הוא שחלקם ארסיים וחלקם לא ארסיים.

בישראל קיימים כ-40 מיני נחשים שונים, רובם נחשבים ללא ארסיים ורק 9 מהם הם ארסיים ומסוכנים. לכן, במידה ונתקלים בנחש, מרבית הסיכויים הם שהוא אינו ארסי. אז כיצד ניתן באמת להבדיל בין סוגי הנחשים? מהם סימני ההיכר של מיני הנחשים השונים ואיך ניתן לדעת האם הנחש הוא ארסי או לא?

זיהוי נחש ארסי

קודם כל, נרגיע את המטיילים כי הנחשים הארסיים פעילים בעיקר בשעות הלילה ולכן, אם נתקלים בנחש בשעות היום, מרבית הסיכויים הם שמדובר בנחש שאינו ארסי, אומנם ישנו נחש ארסי אחד שכן מסתובב בשעות היום והוא צפע החרמון. כפי שניתן להבין משמו, הוא נמצא בפסגות החרמון. שאר הנחשים, יוצאים בשעות הלילה לחפש מזון – מכרסמים, זוחלים שונים וציפורים ובשעות היום הם נחבאים בנקיקים ובשאר מקומות מסתור.

בניגוד לדעה הרווחת, אין כל סימן היכר מובהק לנחש ארסי ושאינו. סימני ההיכר של הנחשים השונים אשר משמשים לזיהוי מינם, הם גם אלה שמסייעים לדעת האם מדובר בנחש ארסי או כזה שאינו ארסי.

מה עושים כאשר נתקלים בנחש?

חשוב לדעת כי לנחש אין כל רצון להכיש כאשר הוא אינו מרגיש מאוים, על כן אם נתקלים בנחש, אין כל צורך להקים קול זעקה או לברוח, אלא אפשר פשוט לקחת ממנו צעד אחורה ולהמשיך בדרך. כמובן שאם מדובר בנחש שנמצא בשטח מגורים או במקום שבני אדם מסתובבים בו, כן מומלץ לצלם אותו ולהזמין לוכד נחשים.

בין אם זה לוכד הנחשים בראשל"צ, תל אביב, גבעתיים או כל מקום אחר- איש המקצוע ידע לזהות על פי התמונה באיזה נחש מדובר והאם הוא נחשב לארסי או לא. בכל מקרה הוא יבצע לכידה, ייקח את הנחש לשמורת טבע מתאימה וישחרר אותו שם כאשר הוא אינו מהווה כל סכנה לבני אדם.