חוק סיעוד – את מי הוא משרת?

חוק סיעוד

מדינת ישראל נחשבת מדינה סוציאליסטית, אבל כשמסתכלים לחוקים בעיניים אפשר להתבלבל לפעמים. על מה אנחנו מדברים? על קצבאות המדינה בזקנים ואלו שזקוקים לסיוע. המענקים שהמדינה נותנת והסיוע הכלכלי אינם מספיקים לצרכים הבסיסיים בלשון המעטה. 

החוק שתומך בסיעוד קובע כללים ברורים מי זכאי לקצבה ומי לא. הוא משרת חתך מסוים באוכלוסייה וממש לא את כל אלו שזקוקים לכך. אז מי זכאי על פי חוק הסיעוד? המשיכו לקרוא כדי לדעת. 

חוק הסיעוד והזכאים:

לאחר גיל 65 בדרך כלל מרבית האנשים יוצאים לפנסיה. כשאנחנו אומרים בדרך כלל אנחנו מתכוונים לאנשים שהיו שכירים בשוק העבודה עם תנאים של מעסיק ומועסק המחויבים מטעם המדינה. 

אצל עצמאיים שצברו הון על ידי הקמת עסקים מצליחים אלו פחות קשורים לחוק הסיעוד וגם אם הם זקוקים לסיעוד, הם לא זקוקים לחסדי המדינה, הם משתמשים בגופים פרטיים ויקרים שאדם ממוצע לא יכול לממן אותם. 

החוק קובע שאנשים שאין להם את היכולת לעשות את הפעולות הבסיסיות של היום יום כמו למשל, לאכול ולשתות לבד, להחליף בגדים, להתרחץ וכל הפעולות שאנשים בריאים עושים לבד בקלות, נחשבים לזכאים מטעם חוק סיעוד

מה החוק נותן להם?

לא מדובר בקצבה כספית, כי אז כנראה שיעור הזכאים היה עולה באופן חריג ומוזר ביותר. מדובר על שירותים שהמדינה מעניקה לכל מי שמוגדר סיעודי. בין השירותים אפשר למצוא מטפלת שתבוא פעם ביום לטפל בקשיש, שירותי כביסה ואספקת מוצרי ספיגה למבוגרים. 

אם תנסו להשיג את השירותים האלו לבד, כנראה שתראו שזה נורא יקר. ואכן, עולם הטיפול במבוגרים גובה הון על כל פעולה הכי פשוטה, ככה שלבד קשה מאוד לממן את זה, אז השתמשו במקום בסיוע של המדינה. 

> מידע מקצועי נוסף ניתן למצוא באתר של עורך דין גלעד רמתי!