מה זה שמנים אתריים ומה מיוחד בהם?

שמנים אתריים

שמנים אתריים משמשים לרוב בארומתרפיה, סוג של רפואה אלטרנטיבית המעסיקה תמציות צמחים לתמיכה בבריאות ורווחה. עם זאת, חלק מהטענות הבריאותיות הקשורות לשמנים אלו שנויות במחלוקת. אז מה כל כך מיוחד בהם?

מה זה שמנים אתריים ומה מיוחד בהם? |

שמנים אתריים הם תרכובות המופקות מצמחים. השמנים לוכדים את ריח הצמח וטעמו, או את "מהותו". תרכובות ארומטיות ייחודיות זו, מעניקות לכל שמן אתרי את המהות האופיינית לו.

שמנים אתריים מתקבלים באמצעות זיקוק (באמצעות אדים או מים) או בשיטות מכניות, כגון כבישה קרה. לאחר מיצוי הכימיקלים הארומטיים, הם משולבים עם שמן המפ נשא ליצירת מוצר מוכן לשימוש.

הדרך בה מייצרים את השמנים חשובה, מכיוון ששמנים אתריים המתקבלים בתהליכים כימיים אינם נחשבים לשמנים אתרים אמיתיים.

איך עובדים שמנים אתריים? |

שמנים אתריים משמשים לרוב בתרגול של ארומתרפיה, בהם הם נשאפים בשיטות שונות. שמנים אתריים אינם מיועדים לבליעה. אך הם יכולים לקיים אינטראקציה עם גופכם בכמה דרכים.

כאשר מורחים שמן אתרי על עורכם, הכימיקלים מהצומח הקיימים בשמנים אלו נספגים בעור. נהוג לחשוב ששיטות יישום מסוימות, יכולות לשפר את הספיגה, כגון יישום בחום או באזורים שונים בגוף. עם זאת, מחקר בתחום זה עדיין חסר.

למה כדאי להריח שמנים אתריים? |

שאיפת הניחוחות משמנים אתריים, יכולה לעורר אזורים במערכת הלימבית שלכם, שהיא חלק מהמוח שממלא תפקיד ברגשות, בהתנהגויות, בחוש הריח ובזיכרון לטווח הארוך.

המעניין הוא, שהמערכת הלימבית מעורבת רבות ביצירת זיכרונות. זה יכול להסביר בחלקו מדוע ריחות מוכרים יכולים לעורר זיכרונות או רגשות מהעבר.

המערכת הלימבית ממלאת תפקיד גם בשליטה על מספר תפקודים פיזיולוגיים לא מודעים, כמו נשימה ולחץ דם.