טיפול קוגניטיבי התנהגותי בילדים – כל מה שצריך לדעת

טיפול קוגניטיבי התנהגותי לילדים הוא סוג של פסיכותרפיה לילדים שמטרתה היא להקל על מגוון מצוקות נפשיות אשר עלולות להופיע בגילאי הילדות המוקדמת והמאוחרת. לפי עקרונות הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי קושי רגשי הוא תוצר של דפוסי חשיבה והתנהגויות בעיתיים שיש צורך לאתגר ולשנות.

מתי פונים לטיפול קוגניטיבי התנהגותי בילדים?

לרוב טיפול קוגניטיבי התנהגותי בילדים מתחיל לאחר שגורמים שונים בסביבה של הילד כגון: ההורים שלו או המורים שלו מבחינים בסימני מצוקה שונים ומפנים אותו לטיפול. כך לדוגמא: אם יש ילדים אשר חווים קשיים חברתיים או מפגינים סימני חרדה או דיכאון שעשויים לבוא לידי ביטוי בפחדים, התפרצויות זעם, התנהגות מכונסת וביישנית ועוד, טרם הטיפול יתכן שיתקיים תהליך של אבחון פסיכולוגי אשר יסייע במיקוד של הקושי שממנו סובל הילד. כך לדוגמא: ישנם ילדים אשק המצוקה שלהם נובעת מקשיי קשב וריכוז, ישנם כאלה שהמצוקה שלהם נובעת מסוגים של הפרעות קשר וריכוז ועוד.

במקרים מסוימים של הפרעה טורדנית כפייתית יתכן שהילד יופנה לבדיקה עם פסיכיאטר אשר יבחן האם הילד זקוק לשילוב של תרופות פסיכיאטריות שונות.

מסגרת הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי בילדים

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בילדים דומה במידה רבה לטיפול קוגניטיבי התנהגותי במבוגרים. הטיפול מוגדר בתור טיפול קצר מועד ולרוב משך הטיפול יוגדר מראש, כאשר ההורים יתבקשו לרכוש כלים שונים שיסייעו להם לעזור לילדים שלהם, או במקרה שבהם הילד מסרב להשתתף בטיפול ההורים יופנו גם להדרכת הורים.

בתחילתו של טיפול קוגניטיבי התנהגותי בילדים מנוסחת היטב המטרה של הטיפול ולאחר מכן הטיפול יתמקד בדפוסי החשיבה של הילד ובחשיפה מחודשת לסיטואציות שהוא מקשר למצוקה. המטרה היא לשנות את דפוסי החשיבה של הילד לחיוביים, כך שיסייעו לו להתמודד עם הקשיים בחייו מתוך הסתכלות אחרת.

> מידע מקצועי ופרטים נוספים ניתן לקבל באתר https://tipulberoshaher.com!