איך לדעת ששמאי המקרקעין נותן לי הערכה נכונה

שמאי המקרקעין

כל זוג או משפחה חולמת על הרגע בו הם ירכשו בית. האפשרות של מגורים בשכירות היא לא רעה, במיוחד כאשר מוצאים דירה טובה ונעימה לגור בה, וגם בעל הבית שמשכיר את הדירה הוא אדם נחמד שעוזר בכל עניין. אך התשלומים החודשיים של השכירות מגיעים לאלפי שקלים כל חודש, שבסופה של שנת השכירות אכן היה לנו מקום מגורים נוח לגור בו, אך מתחיל לו עוד מסע של חיפוש דירה אחרת להתגורר בה.

בשורה התחתונה אותן דירות שכורות יכולות להיות פתרון טוב באופן זמני, כאשר אנו עדיין ללא משפחה, במהלך הלימודים באוניברסיטה או שבא לנו לנסות בכל פעם לגור בעיר אחרת. כאשר אנו מבוססים ועם משפחה של כמה נפשות, אנו שואפים לגור בבית שהוא שלנו, ובלי צורך בחיפוש אחר דירות שכורות בכל פעם מחדש.

כאשר מגיעים אל הרגע המיוחל בו רוכשים דירה שתהיה שלנו, חשוב לדעת שיש מספר דברים חשובים לדאוג להם בטרם המעבר כמו שמאות מקרקעין.

פרמטרים להערכת שווי נכס

תפקידו העיקרי של שמאי מקרקעין בב"ש למשל הוא לבחון את הנכס שמיועד למגורים, ולהעריך את השווי שלו לעומת שוק הדיור בתקופה הרלוונטית. ישנם כמה פרמטרים מרכזיים לפיהם השמאי מעריך את הנכס:

  • גודל נכס – שווי הנכס הנרכש משתנה על פי הגודל שלו. דירה של שלושה חדרים תהיה שווה הרבה פחות מאשר דירה של ארבעה חדרים. גם כאשר ישנן כמה דירות שהן 4 חדרים, הגודל נקבע על פי גודל הדירה במ"ר ולא על פי כמות החדרים שיש.
  • נכס חדש או יד שנייה – השמאי (קראו עוד בלינק הזה) מביא בחשבון בהערכתו גם את סוג הנכס הנרכש. לרוב דירה בגודל של 120 מ"ר שנרכשה מבעלים קודמים שגרו בה תהיה שווה פחות, בהשוואה לדירה חדשה שנבנתה גם היא בגודל של 120 מ"ר.
  • סביבת מגורים – שווי הנכס הנרכש משתנה בנוסף גם על פי סביבת המגורים שבה הוא נמצא. נכס שממוקם באזור מרכזי יהיה שווה יותר, מאשר נכס שנמצא ברחוב פינתי יותר או מרוחק מהאזור המרכזי של העיר.