מה צריך לדעת לפני שקונים חומרי גלם למדפסות תלת מימד

לפני שקונים חומרי גלם למדפסות תלת מימד צריך לדעת שגם אם תמיד מדובר בפולימר כזה או אחר, התכונות של הסוגים השונים מאוד מגוונות. חומרים מסוימים עדיפים ביותר לאנשים שטרם צברו ניסיון בהדפסות תלת ממדיות. חומרים אחרים יתאימו לאנשים שכבר התנסו ביצירת מודלים שונים וכעת רוצים להתמודד עם חומרים שקצת יותר קשה לעבוד איתם, אך הם נותנים תוצאות עוד יותר טובות. 

קשיחות מול גמישות 

אי אפשר להתייחס לחומר כזה או אחר כפתרון שמתאים לכל סוגי ההדפסות ולכל צורה של מודל. אלמנט מאוד חשוב שצריך להתייחס אליו הוא קשיחות מול גמישות. חומרי גלם למדפסות תלת מימד בדרך כלל עוברים חימום מהיר בראש ההדפסה, אך לאחר מהן הן עוברים התקשות טבעית או לעיתים התקשות בעזרת אור או לייזר. חומרים מסוימים נעשים קשיחים מאוד ואילו אחרים פחות קשיחים אך גמישים. 

בין החומרים העיקריים שבעזרתם ניתן להדפיס מוצרים או מודלים ניתן לציין למשל PETG ו- PLA. חומר מהסוג הראשון נחשב למאוד קשיח ועמיד, אולם הוא גם חומר שלא מתפרק בטבע בצורה טבעית. לעומת זאת, PLA הינו חומר שמופק מצמחים שונים, שכולם מכירים (למשל, תפוחי אדמה, תירס, מרכיבי סוכר ועוד). כלומר, למרות שמדובר בחומר פחות עמיד, הוא נחשב לידידותי לסביבה ובסופו של דבר מתפרק על ידי חיידקים ואף יכול לשמש כדשן לקרקעות. 

היישום של המוצר 

ישנם חומרי גלם למדפסות תלת מימד שנועדו להדפסה של מודלים למשחק או לתצוגה ואילו אחרים יכולים להתאים גם ליישומים נוספים. להדפסה של כוס משקה או צלחת אוכל, יש צורך לבחור פולימרים שמאושרים לכך מבחינה בריאותית. כמו כן, חומרים מסוימים יתאימו ליישומים תעשייתיים והנדסיים ואילו אחרים יתאימו יותר ליישומים ביתיים.